Logo IZPI

Finančné nástroje v novej SPP 2023-2027 (1)

Pod finančnými nástrojmi si môžeme predstaviť mechanizmus podľa osobitného predpisu (2),  prostredníctvom ktorého sa poskytujú finančné prostriedky konečným prijímateľom: 

• návratnou formou finančného príspevku alebo 
• kombináciou návratnej formy finančného príspevku a nenávratnej formy finančného príspevku; 
ak sa kombinuje (3) návratná forma finančného príspevku a nenávratná forma finančného príspevku, mechanizmus jej poskytovania sa riadi pravidlami poskytovania návratnej formy finančného príspevku.

V rámci SP SPP 2023 - 2027 môžu byť finančné nástroje z hľadiska financovania nasledovné formy:
• úver krytý zárukou
• úver krytý zárukou v kombinácii s bonifikáciou úrokovej sadzby 
• úver krytý zárukou v kombinácii s grantom

Postavenie poľnohospodárov sa podporí finančnými nástrojmi len v nasledovných Intervenciách:
73.04 - Produktívne investície v poľnohospodárskych podnikoch (pozn.: poľnohospodárska prvovýroba)     
73.05 - Produktívne investície v poľnohospodárskych podnikoch – mladý poľnohospodár

Práve finančné nástroje ako nástroj poľnohospodárskej politiky zabezpečia flexibilný prístup k finančným zdrojom pre podniky, ktoré plánujú investície a modernizáciu. 
Finančné poskytujú podporu konečným príjemcom investície (obstaranie alebo zlepšenie dlhodobého hmotného a nehmotného majetku) v prvovýrobe spracovaní vlastných poľnohospodárskych produktov, v prípade mladých poľnohospodárov aj na poskytnutie záruk pri nákupe pôdy.

Vysvetlivky:
(1) SPP 2023 – 2027 = Spoločná poľnohospodárska politika 2023 - 2027
(2) Čl. 80 nariadenia (EÚ) 2021/2115 v platnom znení.
(3) Čl. 58 ods. 5 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/1060 z 24. júna 2021, ktorým sa stanovujú spoločné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde plus, Kohéznom fonde, Fonde na spravodlivú transformáciu a Európskom námornom, rybolovnom a akvakultúrnom fonde a rozpočtové pravidlá pre uvedené fondy, ako aj pre Fond pre azyl, migráciu a integráciu, Fond pre vnútornú bezpečnosť a Nástroj finančnej podpory na riadenie hraníc a vízovú politiku (Ú. v. EÚ L 231, 30. 6. 2021) v platnom znení.

Vysvetlivky:
(4) Poľnohospodárska prvovýroba - je výroba produktov rastlinnej a živočíšnej výroby (uvedených v prílohe 1 k Zmluve o fungovaní EÚ) bez toho, aby došlo k akejkoľvek ďalšej operácii, ktorou by sa zmenila povaha týchto výrobkov. T.j. produkty, ktoré neprechádzajú ďalším výrobným procesom po ich zbere, resp. získaní (napr.: jedlé ovocie, jedlá zelenina, chov zvierat, pestovanie obilnín, pestovanie kvetov a ozdobných listov, mäso, mlieko, vajcia, med, liečivé rastliny, slama, krmoviny, atď.)
(5) Mladý poľnohospodár je fyzická osoba, ktorá je vedúcim predstaviteľom poľnohospodárskeho podniku. Horná veková hranica je 40 rokov. Ak je mladým poľnohospodárom právnická osoba bez ohľadu na jej právnu formu, kritériá sa vzťahujú na všetkých takýchto mladých poľnohospodárov, ktorí majú nad touto právnickou osobou účinnú a dlhodobú kontrolu z hľadiska rozhodnutí týkajúcich sa riadenia, zisku a finančných rizík. Mladý poľnohospodár má nad právnickou osobou účinnú kontrolu, ak je oprávnený konať za právnickú osobu sám alebo spoločne s ďalšími osobami v závislosti od právnej formy právnickej osoby a zároveň má sám alebo spoločne s ďalšími mladými poľnohospodármi, oprávnenými konať za právnickú osobu, právo na najmenej 50 % ziskov spoločnosti. Mladý poľnohospodár má nad právnickou osobou dlhodobú kontrolu, ak spĺňa podmienky počas kalendárneho roka